National Champion 2019

10/02/2019

        This weekend I have fulfilled one of my biggest dreams. I have become champion of the Czech Republic 2019. The championship took place in Pilsen and all the best Czech players took part.

       

        I managed to gradually get through Lukáš Zevl, Honza Zevl, Honza Janoštík and last year´s champion Jan Louda. In the finals, I won against Honza Frohlich. On the court I was enjoying every moment of the game, not thinking about anything else. It was an amazing experience, especially the moment when I finally won the title. These are the memories to remember the whole life. I am so grateful that it happened. Hard work, belief and humbleness is what sooner or later makes dreams come true and I am ready to face all upcoming challenges.

       

       I would like to thank my family and friends for their support, they always help push me forward. Also I want to thank all my partners and sponsors for the resources they give me, so that I can go and chase my dreams. Finally thanks to all my fans. Without you, I couldn’t achieve all of this.

 

Cheers from Nymburk, Adam

Archive

Instagram

Facebook

15/02/2019

Zdravím z Německa. Tento týden už se to dalo :-) jsem rád, že můžu trénovat i venku. Jo a ty stopy vzadu jsou všechny moje :-) Greetings from Germany. Back in the office again :-) all those tracks behind me are mine :-)

06/02/2019

Pár fotek z finále, nebylo to vůbec snadné. Obrovský respekt Honzovi Frölichovi jak se dokázal na celý turnaj připravit a jak mu to pořád ještě neskutečně hraje. Bylo mi ctí hrát finále s takovýmto borcem. Chtěl bych ještě jednou poděkovat všem, kteří mě podporovali a podporují. Všem fanouškům, všem sponzorům, bez kterých bych nemohl jít touto cestou, všem lidem, kteří mi na té cestě pomáhají - však vy víte 👏 Díky moc.

Variety

MČR 2016, Karviná

All Galeries